خبرگزاری جوانان

خبرگزاری جوانان

خبرگزاری جوانان

خبرگزاری جوانان

خبرگزاری جوانان

خبرگزاری جوانان

دنیا به حرف کسی گوش می دهد که دارای اراده ی قوی باشد."گالیله"
اخبار
مطالب مرتبط
شیب ملایم این قسمت نان
محل تبلیغات شما
www.bargehnews.ir
محل تبلیغات شما
www.bargehnews.ir
شیب ملایم این قسمت نان
نویسنده: admin تاریخ ارسال: سه شنبه 11 آذر 1393 تعداد بازدید: 82خبر افزایش کالا در کشور از قبل به صورت شایعه بعد در دست بررسی و یک شبه هم اعلام و از فردای آن روز هم اجرا و امری عادی تلقی می‌شود.

نمونه بارز این قضیه: محمدباقر نوبخت سخگوی دولت بعد از عید به صورت قطعی اعلام کرد که تغییر در قیمت نان ایجاد نمی شود، حدود دو ماه پیش گفت قیمت نان در حال بررسی است و شب گذشته اعلام شد که قیمت این کالای اساسی، ۳۰ درصد گران شد.

البته از گوشه و کنار کشور نیز خبر می‌رسد که در افزایش نرخ این کالا و در نحوه محاسبه بین محاسبه کنندگان اختلاف به وجود آمد.

در برخی از نقاط کشور خبر می‌رسد که در محاسبه قیمت نان ظاهراً چرتکه خراب بوده و مسئولان به زبان ۳۰ درصد ولی در عمل ۴۰ درصد قیمت نان را افزایش داده اند.

مردم مازندران، نان بربری را که بعد از هدفمندی یارانه‌ها به نان سنتی تغییر نام داد، ۳۵۰ تومان تهیه می‌کردند و با افزایش ۳۰ درصدی قاعدتاً باید ۴۵۵ تومان قیمت نان اعلام می شد ولی با قیمت اعلام شده مازندرانی‌ها ۴۵ تومان اضافه‌تر برای دریافت نان بربری پرداخت می‌کنند.

در نان لواش نیز به دلیل بی ارزش شدن سکه ۵ تومانی، برای جلوگیری از تنش بین نانوا و مردم سر قیمت را گرد کردند و ۲۰۰ تومان اعلام کردند که هم مردم و هم نانوا هر دو راضی باشند.

نان سنگک که قبلاً ۵۰۰ تومان بود با ۳۰ درصد بدون مشکل افزایش قیمت پیدا می کند و مشکلی از بابت قیمت این نان وجود ندارد به شرطی که ۵۰ تومان در دخل شاطر باشد و داستان افزایش قیمت این کالا با کرایه تاکسی در استان یکی نباشد.

از اوضاع و احول قیمت نان که بگذریم، آیا واقعاً مسئولان در کنار افزایش نان برنامه‌ای برای کیفیت بخشیدن به این کالای اساسی دارند؟

با شروع هدفمندی یارانه‌ها نانواها برای جذب مشتری اقدام به تهیه آرد سفید بدون سبوس می‌کردند که بتوانند با تغییر رنگ نان مشتری بیشتری جذب کنند.

مضرات نان سفید:

نان‌های سفید از آردهای تصفیه‌شده به نام آرد تی ۵۵ تهیه می‌شوند، در هر ۱۰۰ گرم از این آردها ۰.۵۵ گرم مواد معدنی وجود دارد.

حتماً می‌دانید که بدن ما به املاح و مواد معدنی نیاز دارد تا در سلامت بماند، حالا اجازه دهید این میزان مواد معدنی را با عناصر مغذی آرد تی ۱۵۰ که برای تهیه‌ی نان‌های سبوس‌دار استفاده می‌شود مقایسه کنیم.

باید بدانید که هر ۱۰۰ گرم آرد تصفیه نشده ای که برای تهیه‌ی نان سبوس‌دار استفاده می‌شود، حاوی حدود ۱.۵ گرم مواد معدنی است، واقعیت این است که میزان کالری که این نان‌ها به بدن تحمیل می‌کنند، بیشتر از مواد مغذی آن‌هاست؛ یعنی اینکه شما یک ماده‌ی غذایی را با میل و اشتها می‌خورید و دستگاه گوارشتان را به زحمت می‌اندازید اما برای دریافت مواد غذایی ناچیز در حد هیچ.

نان‌های سفید: گلوتن زیاد

گلوتن موجود در گندم نان‌های سفید موجب مشکلات متعددی به خصوص بیماری سلیاک یا همان عدم تحمل گلوتن می‌شود، به بیان دیگر با مصرف نان سفید درهای لوله‌ی گوارشتان را به سوی مشکلات زیادی باز می‌کنید.

نان‌های تهیه‌شده از آرد سفید: قند زیاد

نان سفید حاوی مواد مغذی نیست و فقط و فقط نشاسته است، نشاسته از قندهای ساده (گلوکز) تشکیل شده که خیلی زود نیز جذب می‌شوند، اگرچه نان سفید مزه‌ی شیرینی ندارد اما باید بدانید که از ۸۵ درصد گلوسید (قند) تشکیل شده است، اگر نمی‌خواهد قند زیادی وارد بدن‌تان شود یکی از آن‌هایی که باید از مصرفش دوری کنید، همین نان‌های تهیه‌شده از آرد سفید است.

علاوه بر قند، سدیم یا همان نمک نیز وجود دارد، هر ۱۰۰ گرم نان سفید حدود ۵۰ درصد نیاز روزانه‌ی ما به نمک را تامین می‌کند.

نان‌های تهیه‌شده از آرد سفید اعتیادآور هستند

همان طور که گفتیم نان‌های سفید از قند (نشاسته، ۸۵ درصد) تشکیل شده‌اند و مانند هر ماده‌ی غذایی قندی دیگر احتمال اعتیاد غذایی در آن‌ها بالاست، اگر اهل ساندویچ باشید خواهید دید که با خوردن هر باگت مشتاق تر می‌شوید و بیشتر و بیشتر به سمت این نان‌ها می‌روید، دلیلش همان قند موجود در آن است که اعتیادآور است.

نان‌های تهیه‌شده از آرد سفید شاخص گلیسمی بالایی دارند

اگر به درستی نمی‌دانید که شاخص گلیسمی دقیقاً چیست، باید بگوییم این شاخص به قدرت هر ماده‌ی غذایی برای بالا بردن قند خون گفته می‌شود، به بیان دیگر هر ماده‌ی غذایی که شاخص گلیسمی بالایی دارد با سرعت بیشتری قند خون را بالا می‌برد، زمانی که قند خون بالا می‌رود بدن انسولین بیشتری تولید می‌کند تا با سرعت بیشتری قند خون را پایین بیاورد، البته این اتفاق در بدن یک امر عادی است، اما باید بدانید این شاخص برای نان‌های سفید ۹۵ است و با سرعت خیلی زیادی باعث بالا رفتن قند خون و ترشح انسولین می‌شود، ادامه‌ی این روند باعث می‌شود که به مرور سلول‌ها در برابر انسولین مقاومت نشان دهند و این مسئله نیز بدن را در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار می‌دهد، از طرف دیگر انسولین نمی‌تواند در طولانی مدت تمام این قندها را به صورت گلیکوژن (ذخیره‌ی قند) در آورد و آن‌ها را به چربی تبدیل می‌کند.

نان‌های تهیه‌شده از آرد سفید چاق می‌کنند

هر ماده‌ی غذایی که شاخص گلیسمی بالایی داشته باشد با مصرف زیاد باعث افزایش چربی بدن شده و به مرور چاق می‌کند، البته توجه داشته باشید محتویاتی که داخل نان قرار می‌دهید نیز موثر است، مواد غذایی چرب داخل نان بیشتر از ترکیبات نان چاق کننده است، اما با این حال باید بدانید که نان‌های سفید اگر به خودی خود باعث چاقی نشوند بدون شک خیری برای تناسب اندامتان هم نخواهند داشت.

نان باگت

نان‌های تهیه‌شده از آرد سفید تعادل غذایی را به هم می‌زند

عادت داشتن به مصرف زیاد نان‌های سفید باعث کاهش مصرف سبزیجات، میوه‌ها، آب میوه‌های ویتامینه، گوشت‌های باکیفیت و حتی ماهی می‌شود، نباید تأثیر نان‌های سفید را در تعادل غذایی نادیده گرفت، بعد از خوردن یک عدد ساندویچ بزرگ با مخلفات داخل آن دیگر جایی برای خوردن میوه نمی‌ماند، اگر جزو افرادی هستید که به عنوان میان‌وعده نیز ساندویچ می‌خورید بهتر است تغییری در عادتتان ایجاد کنید، یک مشت بادام میل کنید. یکی دو واحد میوه بخورید. خلاصه اینکه خودتان را به ساندویچ‌های حاوی سوسیس و کالباس عادت ندهید.

نان‌های تهیه‌شده از آرد سفید: امان از نمک زیاد

داخل این نان‌های سفید علاوه بر قند، سدیم یا همان نمک نیز وجود دارد، هر ۱۰۰ گرم نان سفید حدود ۵۰ درصد نیاز روزانه‌ی ما به نمک را تامین می‌کند.

تصورش را بکنید که در هر سه وعده‌ی غذایی ۱۰۰ گرم نان سفید میل کنید، در این صورت سدیم قابل‌توجهی وارد بدنتان می‌شود، حالا به این میزان یک مشت نمکی که از طریق مصرف غذاهای آماده و یا غذاهای خانگی‌تان و غیره وارد بدنتان می‌شود را نیز اضافه کنید، خواهید دید نمک زیادی وارد بدنتان می‌شود، حتماً می‌دانید که نمک بیش از اندازه برای سلامتی مضر است، فشارخون بالا، دفع کلسیم، ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و غیره از مضرات مصرف نمک زیاد هستند.

توصیه مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استفاده از نان‌های کامل (سبوس‌دار) است.

بیان مضرات نان سفید آیا واقعاً چاره اساسی است، نان سالم باید در بازار وجود داشته باشد که مردم برای تهیه دچار مشکل نشوند.

04-26
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
تبلیغات 04-26 تبلیغات 04-26 تبلیغات 04-26 تبلیغات
درگاه اینترنتی سایت برگه